Jak przygotować podłoże przed rozpoczęciem pracy?
Przed rozpoczęciem tapetowania ściany muszą być czyste i suche. Wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. Powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe, a także włączniki i gniazdka elektryczne.
Jakich narzędzi użyć?
- Nóż do tapet,
- Rakla filcowa lub gumowy wałek do tapet,
- Pojemnik z wodą do zamaczania arkuszy,
- Poziomica
Przydałby się jeszcze ktoś do towarzystwa ;-)
Od czego zacząć?
Po otrzymaniu fototapety należy ją rozwinąć, kładąc ją na czystej, suchej powierzchni, częścią zadrukowaną do góry. W przypadku fototapety składającej się z kilku brytów (pasów) należy rozwinąć wszystkie jej części i sprawdzić, czy wydruk nie posiada wad fabrycznych (odbarwień, deformacji, różnicy w rozmiarach i gramaturze poszczególnych elementów, lub niezgodności motywu graficznego na łączeniach).
Krok 1.
Pamiętaj, aby pierwszą część wykleić od najmocniejszego źródła światła (np. nasłonecznionego okna lub lampy).
Krok 2.
Wykorzystując poziomicę należy delikatnie narysować ołówkiem pionowe linie pomocnicze, które ułatwią pozycjonowanie brytu podczas wyklejania. Warto również, jeszcze przed rozpoczęciem klejenia, przyłożyć „na sucho” poszczególne bryty do ściany w celu sprawdzenia poprawności wymiarów.
Krok 3.
Weź pierwszy bryt, a następnie zanurz go całkowicie w pojemniku z wodą na 15 sekund. Można też nałożyć wodę na wewnętrzną stronę fototapety grubym pędzlem malarskim.
Krok 4.
Następnie zacznij powoli rozwijać fototapetę (trzymając ją stroną z klejem u góry). Podczas tego etapu bądź bardzo ostrożny – namoknięta fototapeta jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli fototapeta jest wysoka (posiada długie bryty) przydatna będzie pomoc osoby towarzyszącej.
Krok 5.
Rozłóż cały bryt na podłodze (drukiem do dołu). Następnie złóż zewnętrzne końce fototapety do środka według schematu na rysunku. Pamiętaj, aby nie zagiąć materiału w miejscu złożenia. Odczekaj około minuty.
Krok 6.
Klejenie rozpocznij od górnej krawędzi ściany. Bardzo pomocna będzie druga osoba, która przytrzyma bryt od spodu, aby przed spozycjonowaniem nie przykleił się on do ściany. Ostrożnie przyklej, ustawiony odpowiednio, bryt do ściany. Następnie delikatnie dociskaj fototapetę gumowym wałkiem dociskając grafikę od środka brytu na zewnątrz, tak aby ewentualne pęcherzyki powietrza „wypchnąć” na zewnątrz.
Krok 7.
Fototapety przygotowane są do klejenia na styk, w związku z tym każdy następny bryt powinieneś przykleić bezpośrednio obok poprzedniego. Podczas klejenia zwróć szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie grafiki!
Krok 8.
Proces schnięcia w zależności od temperatury oraz wilgotności pomieszczenia trwa od 6 do 24 godzin.
UWAGA:
W przypadku, gdy część fototapety wystaje poza róg ściany (może się tak zdarzyć w przypadku nierównych ścian), odetnij nadmiar wydruku specjalnym nożykiem do tapet. Czynność tę wykonaj po wyschnięciu kleju ponieważ mokra fototapeta jest bardziej podatna na rozdarcia.