INFOLINIA: 790 274 570
EMAIL: DOK@DECOL.PL
0
Nie masz konta? ZAPISZ SIĘ
LOGIN:
HASŁO:
Pomieszczenia
Popularne

Jak przygotować podłoże przed rozpoczęciem pracy?
Przed rozpoczęciem tapetowania ściany muszą być czyste i suche, a wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. Przed tapetowaniem powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe, włączniki i gniazdka elektryczne.

Jakich narzędzi użyć?

 1. Pędzel (najlepiej ławkowiec),
 2. Nóż do tapet,
 3. Rolka dociskowa do tapet (służy do „rozwałkowywania” nadmiaru kleju),
 4. Szczotka do tapetowania
 5. Klej (odpowiednio dobrany do rodzaju tapet),
 6. Folia malarska,
 7. Dodatkowo: wiadro, poziomica, drabina

Dobrze jest też dobrać sobie kogoś do pomocy ;-)

Od czego zacząć?
Po otrzymaniu fototapety należy ją rozwinąć, kładąc ją na czystej, suchej powierzchni, częścią zadrukowaną do góry. W przypadku fototapety składającej się z kilku brytów (pasów) należy rozwinąć wszystkie jej części i sprawdzić, czy wydruk nie posiada wad fabrycznych (odbarwień, deformacji, różnicy w rozmiarach i gramaturze poszczególnych elementów, lub niezgodności motywu graficznego na ich łączeniach).

Krok 1.
Wykorzystując poziomicę należy delikatnie narysować ołówkiem pionowe linie pomocnicze, które ułatwią równe ustawienie brytu podczas wyklejania. Jest to również dobra okazja aby jeszcze przed rozpoczęciem klejenia sprawdzić czy bryty są dobrych wymiarów (może zdarzyć się, że będą trochę za długie, należy je wówczas dociąć od krawędzi ściany, dopiero po przyklejeniu fototapety). Jeśli wszystko się zgadza możesz ponownie odłożyć wydruki w odpowiedniej kolejności w czyste i suche miejsce.
Krok 2.
Weź pierwszy bryt, a następnie połóż go w suchym i czystym miejscu grafiką do dołu, najlepiej na twardej, gładkiej powie rzchni. Następnie, używając pędzla malarskiego delikatnie rozprowadź równomierną warstwę kleju po całej powierzchni (pamiętaj o dokładnym posmarowaniu krawędzi oraz rogów).
Krok 3.
Po około 2 minutach możesz rozpocząć wyklejanie fototapety. Pamiętaj, aby bryty wyklejać od najmocniejszego źródła światła (np. przy nasłonecznionym oknie, lub wokół lampy).
Krok 4.
Klejenie rozpocznij od górnej krawędzi ściany. Bardzo pomocna będzie druga osoba, która przytrzyma bryt od spodu, aby przed spozycjonowaniem nie przykleił się on samoistnie do ściany. Jeśli fototapeta przylgnie do ściany możesz ją delikatnie odkleić i spróbować raz jeszcze prawidłowo spozycjonować grafikę. Ostrożnie przyklej bryt, a następnie delikatnie dociskaj go gumowym wałkiem (wg schematu przedstawionego na rysunku). Pamiętaj, aby zawsze dociskać grafikę od środka brytu na zewnątrz, tak aby ewentualne pęcherzyki powietrza „wypchnąć” na zewnątrz.
Krok 5.
Nadmiar kleju usuń delikatnie wilgotną miękką ściereczką lub gąbką.
Krok 6.
Fototapety cięte są na styk, w związku z tym każdy kolejny bryt powinien być przyklejony bezpośrednio obok poprzedniego. W związku z tym, podczas klejenia, zwróć szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie grafiki!
Krok 7.
Pozostaw fototapetę do wyschnięcia około 1-3 godzin.

Jak przygotować podłoże przed rozpoczęciem pracy?
Przed rozpoczęciem tapetowania ściany muszą być czyste i suche. Wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. Powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe, a także włączniki i gniazdka elektryczne.

Jakich narzędzi użyć?

 1. Nóż do tapet,
 2. Rakla filcowa lub gumowy wałek do tapet,
 3. Pojemnik z wodą do zamaczania arkuszy,
 4. Poziomica

Przydałby się jeszcze ktoś do towarzystwa ;-)

Od czego zacząć?
Po otrzymaniu fototapety należy ją rozwinąć, kładąc ją na czystej, suchej powierzchni, częścią zadrukowaną do góry. W przypadku fototapety składającej się z kilku brytów (pasów) należy rozwinąć wszystkie jej części i sprawdzić, czy wydruk nie posiada wad fabrycznych (odbarwień, deformacji, różnicy w rozmiarach i gramaturze poszczególnych elementów, lub niezgodności motywu graficznego na łączeniach).

Krok 1.
Pamiętaj, aby pierwszą część wykleić od najmocniejszego źródła światła (np. nasłonecznionego okna lub lampy).
Krok 2.
Wykorzystując poziomicę należy delikatnie narysować ołówkiem pionowe linie pomocnicze, które ułatwią pozycjonowanie brytu podczas wyklejania. Warto również, jeszcze przed rozpoczęciem klejenia, przyłożyć „na sucho” poszczególne bryty do ściany w celu sprawdzenia poprawności wymiarów.
Krok 3.
Weź pierwszy bryt, a następnie zanurz go całkowicie w pojemniku z wodą na 15 sekund. Można też nałożyć wodę na wewnętrzną stronę fototapety grubym pędzlem malarskim.
Krok 4.
Następnie zacznij powoli rozwijać fototapetę (trzymając ją stroną z klejem u góry). Podczas tego etapu bądź bardzo ostrożny – namoknięta fototapeta jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli fototapeta jest wysoka (posiada długie bryty) przydatna będzie pomoc osoby towarzyszącej.
Krok 5.
Rozłóż cały bryt na podłodze (drukiem do dołu). Następnie złóż zewnętrzne końce fototapety do środka według schematu na rysunku. Pamiętaj, aby nie zagiąć materiału w miejscu złożenia. Odczekaj około minuty.
Krok 6.
Klejenie rozpocznij od górnej krawędzi ściany. Bardzo pomocna będzie druga osoba, która przytrzyma bryt od spodu, aby przed spozycjonowaniem nie przykleił się on do ściany. Ostrożnie przyklej, ustawiony odpowiednio, bryt do ściany. Następnie delikatnie dociskaj fototapetę gumowym wałkiem dociskając grafikę od środka brytu na zewnątrz, tak aby ewentualne pęcherzyki powietrza „wypchnąć” na zewnątrz.
Krok 7.
Fototapety przygotowane są do klejenia na styk, w związku z tym każdy następny bryt powinieneś przykleić bezpośrednio obok poprzedniego. Podczas klejenia zwróć szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie grafiki!
Krok 8.
Proces schnięcia w zależności od temperatury oraz wilgotności pomieszczenia trwa od 6 do 24 godzin.
UWAGA:
W przypadku, gdy część fototapety wystaje poza róg ściany (może się tak zdarzyć w przypadku nierównych ścian), odetnij nadmiar wydruku specjalnym nożykiem do tapet. Czynność tę wykonaj po wyschnięciu kleju ponieważ mokra fototapeta jest bardziej podatna na rozdarcia.

Jak przygotować podłoże przed rozpoczęciem pracy?
Przed rozpoczęciem naklejania, ściana musi być czysta i sucha, bez pyłu, kurzu i śladów tłuszczu. Ważne jest również aby po malowaniu odczekać 3-4 dni, aby mieć pewność, że farba całkowicie wyschła. Dodatkowo powierzchnie typu szkło, metal, drewno należy odtłuścić wodą z domieszką płynu do naczyń.

Jakich narzędzi użyć?

 1. Rakla filcowa lub sucha szmatka,
 2. Poziomica
 3. Ołówek

Uwaga: Do naklejania małej naklejki ściennej potrzebna jest 1 osoba, do dużej zalecane są 2 osoby.

Od czego zacząć?
Po otrzymaniu naklejki ściennej, należy ją rozwinąć kładąc ją na czystej, suchej, twardej powierzchni, folią transportową do dołu. Naklejkę przed przyklejeniem mocno wygładzamy raklą lub zrolowanym ręcznikiem papierowym - tak aby docisnąć do siebie warstwy.
UWAGA: Ważne aby nie odklejać naklejki przed dociśnięciem wszystkich jej elementów (dotyczy zwłaszcza naklejki ploterowanej).

Krok 1.
Wyczyść dokładnie miejsce, w którym będzie przyklejona naklejka.
Krok 2.
Przyłóż naklejkę do miejsca, w którym będzie aplikowana, po czym zaznacz delikatnie ołówkiem miejsce przyklejenia naklejki (wystarczy kilka punktów orientacyjnych).
Krok 3.
Odwróć wydruk grafiką do podłoża a następnie delikatnie odklej fragment (pod kątem zbliżonym do 180 stopni). Ważne aby odklejana naklejka cały czas przylegała do folii transportowej (tej do której wcześniej ją „przyduszaliśmy” raklą). Gdyby któryś z elementów nie chciał odejść od papieru należy ponownie docisnąć go do folii.
Krok 4.
Ponownie odwróć nakleję i delikatnie przyłóż część samoprzylepną do ściany lub innego wyklejanego podłoża. W tym momencie bardzo ważne jest właściwe ustawienie grafiki. Jeśli pierwszy fragment przyklejony jest odpowiednio możesz docisnąć naklejkę do podłoża za pomocą suchej szmatki lub rakielka. Staraj się pozbyć wszystkich pęcherzyków powietrza „wypychając” je na zewnątrz.
Krok 5.
W momencie kiedy pierwszy fragment jest już dociśnięty możesz powoli oddzielić kolejną część papieru zabezpieczającego. Chwyć od spodu papier zabezpieczający i pociągnij go do dołu o kolejny fragment.
Krok 6.
Następnie powoli dociskaj warstwę samoprzylepną według schematu podanego na rysunku. Powtarzaj czynności od kroku 5 aż do momentu wyklejenia całej naklejki (fragment po fragmencie). Następnie zaczynamy powoli odklejać papier transportowy (zawsze od krótszego boku) pod kątem zbliżonym do 180 stopni.
Jeśli proces klejenia przebiegnie prawidłowo pod naklejką nie powinny znajdować się żadne pęcherzyki powietrza. Gdy jednak po czasie dostrzeżesz niewielki pęcherzyk możesz go delikatnie nakłóć szpilką i powoli wycisnąć znajdujące się w nim powietrze.