You are currently viewing Listwy elewacyjne zewnętrzne

Listwy elewacyjne zewnętrzne

Listwy elewacyjne zewnętrzne to kolejny ciekawy produkt z grupy ozdobnych komponentów elewacyjnych. Dzięki listwom tego typu można szybko, ciekawie i za niewielkie pieniądze wzbogacić wygląd zewnętrzny budynku. Najczęściej umieszcza się je wokół okien lub wokół drzwi, co nadaje im ciekawy charakter. Zabieg ten podnosi znacznie również wartość estetyczną całego obiektu.

W ofercie producentów można znaleźć kilkadziesiąt wzorów, które charakteryzują się identyczną, fabryczną długością, ale różną wysokością i szerokością. No i oczywiście odmiennymi zdobieniami, które są bardzo różnorodne i efektowne. Mnogość dostępnych modeli powoduje, że listwy elewacyjne zewnętrzne można z powodzeniem stosować zarówno w nowoczesnej zabudowie, jak i tradycyjnych czy nawet starodawnych budynkach.

Listwy elewacyjne PCV

Często pojawia się wśród ludzi błędna opinia, że listwy elewacyjne są wykonane z materiału PCV. Gwoli ścisłości, powstają one z bardzo wytrzymałego i mocnego styropianu o oznaczeniu EPS 200. To tworzywo zapewnia już samo w sobie bardzo dużą odporność, a dodatkowo pokryte jest tynkiem sztukatorskim. Na tynk składa się mieszkanka żywicy oraz kruszywa kwarcowego. Tak przygotowana powłoka zapewnia listwom maksymalną wytrzymałość na działanie wody, innych cieczy, wilgoci, ale też pleśni czy promieniowania UV. W praktyce więc zakup listew wiąże się z wieloletnią eksploatacją i zadowoleniem nabywcy.

Listwa elewacyjna cena

Ceny listew elewacyjnych są zróżnicowane. Najmniejszy model listwy o wymiarach 7,5 centymetra na 4 centymetry na 200 centymetrów kosztuje 27 złotych za metr bieżący. Koszt za metr bieżący listwy rośnie wraz z jej rozmiarem. Najdroższy produkt o wymiarach 18 cm x 5,5 cm x 200 cm kosztuje 58 złotych. Należy jednak zauważyć, że jest to jedyny model sięgający kwoty niemal 60 złotych. Zdecydowana większość dostępnych wzorów sytuuje się w granicach od 30 do 40 złotych za metr bieżący. Jak więc widzicie ceny są bardzo przystępne. Jeśli potencjalny nabywca zaplanuje wcześniej zakup tego typu sztukaterii na elewację, nie powinna obciążyć budżetu domowego w znaczny sposób.

Drewnopodobne listwy elewacyjne – ciekawa alternatywa

Ciekawą alternatywą dla produktów wykonanych ze styropianu i masy sztukatorskiej są drewnopodobne listwy elewacyjne. Komponenty te skutecznie imitują wygląd drewna i mogą skutecznie zastępować drewniane deski na elewacji. Mało tego, są tańsze i znacznie bardziej funkcjonalne. Nie wymagają systematycznego, często corocznego odrestaurowywania, tak jak drewno. Montuje je się w prosty sposób, bo za pomocą kleju. Na ich powierzchni nie pojawiają się ślady korozji biologicznej, dzięki czemu produkty te są eksploatowane przez klientów przez wiele lat.

Ludzkie oko na pierwszy rzut nie jest w stanie rozróżnić, czy ma do czynienia z prawdziwym drewnem czy jedynie z imitacją. W dodatku profile drewnopodobne są konkurencyjne cenowo. Jest to więc rozwiązanie znacznie bardziej praktyczne i możliwe do zrealizowania nawet przez klientów o mniej zasobnym portfelu.