Nowoczesne boniowanie elewacji galeria zdjęć – sprawdź na naszych fotografiach jak boniowanie może pozytywnie wpłynąć na wygląd obiektów różnego typu! Boniowanie to w skrócie dzielenie powierzchni elewacji lub murów na mniejsze części. Tę metodę wykonuje się poprzez tworzenie poziomych lub pionowych rowków, zwanych boniami. Zabieg znacznie ponosi walory estetyczne budynków i nadaje im ciekawy wygląd.
Ile kosztuje Boniowanie Elewacji? – cena robocizny za mb
Zapewne zastanawiacie się ile kosztuje boniowanie elewacji. Oczywiście nie ma jednej, stałej ceny za tę usługę i każdy fachowiec lub firma wyznacza własny kosztorys. Nasza analiza rynku wskazuje orientacyjne ceny na poziomie 20-30 złotych za metr bieżący. Jedna z firm wycenia usługę boniowania w metrach kwadratowych i kasuje za jeden metr 19 złotych. Dla porównania sześć lat temu boniowanie kosztowało blisko 17 złotych za metr bieżący. Wartości te dotyczą jedynie robocizny. Ceny stopniowo idą więc w górę. Dlatego też warto rozważyć wykonanie boniowania samodzielnie. Nie każdy ma jednak smykałkę do tego typu prac. Na szczęście w obecnych czasach producenci sztukaterii oferują specjalne produkty, wykonane z bardzo wytrzymałego styropianu. To bonie elewacyjne oraz listwy do boniowania.
Boniowanie styropianu
Boniowanie styropianu polega na umieszczaniu na ścianie wspomnianych chwilę wcześniej produktów. Proces ten nie wymaga wyżłabiania rowków w materiale. Klient może nabyć gotowe produkty, które po przyklejeniu na ścianie utworzą efektowne bonie. Bonie elewacyjne i listwy do boniowania to komponenty wykonane w oparciu o najnowsze technologie. Nabywca nie musi więc martwić się o ich żywotność. Wytworzone z najtrwalszego na rynku styropianu EPS 200 i pokryte specjalną warstwą ochronną, służyć będą przez długie lata. Są odporne na mikrourazy i różnego rodzaju opady oraz działanie promieni słonecznych. Są wytrzymałe, a przy tym zachowują minimalną wagę. To wszystko sprawia, że ich aplikacja na ścianie przebiega bezproblemowo. W dodatku bardzo łatwo można je dostosować do elewacji pod względem kolorystycznym. Technika wykonania umożliwia bowiem malowanie ich farbami elewacyjnymi, silikonowymi lub akrylowymi.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie tego typu sztukaterii elewacyjnej, odchodząc od tradycyjnej formy boniowania. A jaki efekt mogą wywołać poszczególne techniki boniowania?
Boniowanie poziome
Boniowanie poziome to klasyczna metoda, stosowana już od dawnych czasów. W taki sposób można upiększać całe elewacje lub jedynie wybrane fragmenty obiektów – filary, cokoły lub narożniki. Taka forma zdobienia cieszy się popularnością wśród właścicieli domów jednorodzinnych, kamienic, bloków mieszkalnych, ale też budynków usługowych. Bonie lub listwy do boniowania można stosować na świeżej elewacji w procesie wykańczania budynku, ale można też nimi przykryć uszkodzone fragmenty lub nierówności na starym podłożu. Co ważne, tego typu dekoracja doskonale odnajduje się na obiektach starszych i klasycznych, jak również na budynkach nowoczesnych.
Boniowanie pionowe
Boniowanie pionowe jest rzadziej spotykaną formą na obiektach, co nie znaczy, że taki model zdobienia nie występuje wcale. Do tej opcji najlepiej nadają się listwy do boniowania, ponieważ są w stanie uzyskać efekt pionowych pasów. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w obiektach nowej daty, nawiązujących do futurystycznej wizji architektury.
Dawne Boniowanie renesansowe
A jak wyglądało dawne boniowanie renesansowe? Technika ta narodziła się co prawda w starożytności, ale to właśnie w dobie renesansu nastąpił jej największy rozkwit. Pierwotnie polegała ona na obróbce kamiennych krawędzi, a z biegiem czasu przerodziła się w tworzenie żłobień ozdobnych w tynku. Przyznacie jednak, że obecne możliwości boniowania są o wiele bardziej przystępne?