You are currently viewing Nowoczesne gzymsy ozdobne zewnętrzne

Nowoczesne gzymsy ozdobne zewnętrzne

Nowoczesne gzymsy ozdobne zewnętrzne to grupa ciekawych produktów, które pozytywnie wpływają na aranżację budynków. Szczególnie uwydatniają się na zabudowie jednorodzinnej, choć również w przypadku innych obiektów stanowią efektowne i funkcjonalne zdobienie. Zapewniają elewacji nieprzeciętny i elegancki wygląd, a jednocześnie spełniają funkcje użytkowe.

Gzymsy mogą znaleźć zastosowanie jako elementy umieszczane nad oknem, pod nim, pod podbitką, wokół całego budynku czy pod dachem. Możliwości wykorzystania jest sporo i ostateczne przeznaczenie zależy tak naprawdę od wyobraźni właściciela budynku i ewentualnych podpowiedzi specjalistów. W dodatku gzymsy świetnie współgrają z innymi komponentami ozdobnymi, dlatego umiejętnie dobrana sztukateria może naprawdę odmienić oblicze danego obiektu.

Co warte zaznaczenia, produkty te są lekkie, wytrzymałe i łatwe do dostosowania pod względem kolorystycznym. To wszystko umożliwia technologia wykonania, oparta na najtrwalszym styropianie EPS 200 i powłoce z tynku sztukatorskiego. Produkty wytworzone tą metodą można malować farbami zewnętrznymi bez dodatku rozpuszczalników. Montaż na już wykończonym budynku nie niesie więc konieczności ponownego malowania całego obiektu.

W dalszej części tekstu skupimy się na opisie najczęstszego umiejscowienia gzymsów.

Gzymsy okienne umieszczane nad oknem

Gzymsy okienne umieszczane nad oknem to dobrze znane rozwiązanie, które zawsze wygląda efektownie i stylowo. Najlepiej jednak dodać do tego gzyms pod parapetem, a całość uzupełnić listwami przyokiennymi po bokach. Tak zabudowana rama okienna wygląda niezwykle wytwornie, dzięki czemu przyciąga wzrok i budzi zachwyt. Dodatkowo gzyms nad oknem można ubogacić ozdobnym zwornikiem, co już całkowicie podnosi walory estetyczne całego obiektu.

Gzyms kordonowy – sposób na podział

Sztukaterię elewacyjną można z powodzeniem wykorzystać również jako gzyms kordonowy. Taki układ oddziela od siebie kondygnacje budynku lub akcentuje ich podział. W ofercie producentów znajdują się różne wzory i rozmiary produktów, dlatego ich dostosowanie nie powinno stanowić większego kłopotu.

Gzyms wieńczący – ukoronowanie elewacji

Komponenty sztukateryjne można również zastosować jako gzyms wieńczący. Umieszcza się je na podbitce, czyli w przestrzeni między ścianą i krawędzią dachową. Jest to wytworne ukoronowanie elewacji, która zamyka cały koncept. Jak więc widzicie, sposobów na wykorzystanie gzymsów jest wiele i są one  dość wdzięcznym materiałem w kontekście twórczego ozdabiania elewacji.

Gzymsy podparapetowe – skuteczna ochrona

Gzymsy podparapetowe to kolejny, chętnie wybierany przez miłośników sztukaterii produkt. Ten rodzaj dekorów można z kolei z powodzeniem zestawiać ze wspornikami elewacyjnymi, które, podobnie jak zworniki, nadają wyjątkowo szykowny design. Warto również podkreślić, że gzyms umieszczony pod parapetem stanowi doskonałą ochronę dla ścian. Chroni on bowiem przed zaciekami, powstającymi w wyniku opadów śniegu czy deszczu. Dzięki tej architektonicznej „barierze”, na elewacji nie powstają brzydkie plamy i zacieki. Tym samym nie ma konieczności, by cyklicznie malować zewnętrzną część budynku, a jak wiemy, wiąże się to zawsze ze sporymi kosztami.