You are currently viewing Czym pomalować listwy styropianowe?

Czym pomalować listwy styropianowe?

Wielu nabywców sztukaterii wewnętrznej zadaje sobie pytanie: czym pomalować listwy styropianowe? Odpowiedź jest prostsza, niż wielu osobom może się wydawać. Do komponentów wykonanych ze styropianu oraz poliuretanu/ polistyrenu stosować można farby do wnętrz. Nie chodzi o specjalne odmiany, wystarczą pospolite rodzaje. Jest jednak jeden warunek. Farby nie mogą posiadać w swoim składzie rozpuszczalników, ponieważ może to zadziałać destruktywnie dla powłoki listwy.

Jeśli więc przeanalizujemy skład i dobierzemy odpowiedni produkt, bez obaw możemy pomalować nim nasze listwy. To rozwiązanie będzie szybkie i wygodne. Jeśli nie jesteś pewny, czy dobrze odczytałeś etykietkę, poproś o pomoc pracownika sklepu. Szkoda bowiem, by listwy uszkodziły się przez prosty błąd lub niedopatrzenie.

Listwy ze styropianu ozdobne

Listwy styropianowe ozdobne stanowią wdzięczny materiał do malowania. Posiadają one nieprzeciętne wzory, które często nawiązują do dawnych stylów w architekturze. Dzięki temu nadają wnętrzu niepowtarzalny styl. Zdarza się, że ich stylistyka po prostu nie pozwala na pozostawienie ich w oryginalnym kolorze, czyli białym. Często niezbędne jest przemalowanie tego typu sztukaterii na kolor złoty czy po prostu kolor ścian. Wykorzystać możesz do tego celu na przykład farbę Dulux Family Zone lub Caparol Samtex. Choć na rynku znajdziesz oczywiście więcej farb bez rozpuszczalników w składzie.

Listwy styropianowe płaskie

Malować można również listwy styropianowe płaskie. Proces ten jest nieco łatwiejszy ze względu na prostszą budowę i stylistykę tego typu produktów. Posiadają one mniej skomplikowane wzory, nie posiadające wielu wymyślnych wyżłobień czy ornamentów.

Jak przykleić listwy styropianowe do sufitu?

Czas odpowiedzieć na pytanie: jak przykleić listwy styropianowe do sufitu? Wbrew obawom wielu osób, nie jest to trudne zadanie.  Listwy są bardzo wytrzymałe i jednocześnie lekkie. Produkowane są z najtrwalszej na rynku odmiany styropianu – EPS 200. Dodatkowo styropian ten jest pokrywany masą sztukatorską. Składa się ona z kruszywa kwarcowego i żywicy. Listwy są więc w efekcie bardzo odporne przy zachowaniu minimalnej wagi. Taki produkt, w przeciwieństwie na przykład do sztukaterii z gipsu, jest więc prosty w montażu. Poradzić może sobie z tym nawet jedna osoba.

Listwy do sufitu montuje się przy pomocy kleju montażowego do sztukaterii. Taki asortyment znajduje się w sklepach internetowych oferujących listwy, więc klient wszystko może zamówić w jednej paczce. Przy procesie aplikacji komponentów zdobniczych na ściany lub sufit, pamiętaj, aby podłoże było właściwie odtłuszczone i oczyszczone. To bardzo istotne, bo jeśli o to nie zadbasz, listwa może słabo przykleić się do ściany i po jakimś czasie odpaść.

Klej nakładaj na wewnętrzną część listwy punktowo lub tak zwanym zygzakiem. Zadbaj o to, by mocno docisnąć element do podłoża, zapewniając mu możliwość zespojenia ze ścianą lub sufitem.

Jak docinać listwy styropianowe w rogach?

Na koniec sprawdzimy jak docinać listwy styropianowe w rogach. W tym celu wystarczy użycie klasycznej piły ręcznej oraz tak zwanej skrzynki uciosowej. Sprzedawcy w sklepach mogą proponować piły stołowe, zwane również ukośnicami. Jest to jednak bardzo drogi sprzęt i jego nabycie się po prostu nie opłaca, jeśli nie jesteś zawodowym stolarzem lub zapalonym majsterkowiczem. Znacznie tańszym rozwiązaniem będzie zakup skrzynki i piły ręcznej. A bardzo możliwe, że piłę już w domu posiadasz, więc wystarczy zakup skrzyni. Produkt ten umożliwia cięcie listew różnego typu pod kątem 45 i 90 stopni.

Skrzynia uciosówka zapewnia idealne przycięcia. Pamiętaj jednak, by końcówki profili przycinać w odpowiednim kierunku, w zależności od tego, czy pracujesz nad narożnikiem zewnętrznym czy wewnętrznym.

W tym poradniku to tyle – mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy Wam czym pomalować listwy styropianowe i jak je docinać.