You are currently viewing Jak dociąć listwy pod kątem 45 stopni

Jak dociąć listwy pod kątem 45 stopni

W dzisiejszym wpisie wytłumaczymy jak dociąć listwy pod kątem 45 stopni lub 90. Produkty tego typu sprzedawane są w odcinkach mających co najmniej dwa metry. Niezbędne jest więc docinanie tych elementów, by idealnie dopasować je do siebie, zarówno jeśli chodzi o długość, jak i rogi. Listwy są bowiem produkowane w taki sposób, że nie posiadają wycięć na końcach.

Docięcie listew może wydać się bardzo trudnym wyzwaniem dla osób, które nie są wprawione w tego typu pracach lub nie posiadają odpowiedniego sprzętu. W tym tekście postaramy się jednak wyjaśnić, że nie jest to sprawa niewykonalna. Nie wymaga ona również zakupu specjalistycznych narzędzi, wartych wielkich pieniędzy. Przejdźmy więc do zasadniczej części naszego tekstu…

Jak przyciąć listwy podsufitowe w rogach?

Jak przyciąć listwy podsufitowe w rogach? Niektóre źródła podają, że jest wymagana do tego piła stołowa, tak zwana ukośnica. Ceny tego sprzętu zaczynają się jednak od kilkuset złotych i jest to raczej narzędzie dla specjalistów, zapalonych majsterkowiczów lub stolarzy. Jeśli wykonujemy pojedyncze prace, taka inwestycja się po prostu nie opłaca. Rozwiązaniem znacznie prostszym w realizacji i tańszym, będzie zastosowanie klasycznej piły ręcznej i skrzynki uciosowej.

Skrzynka pomaga przycinać różne przedmioty pod kątem 45 i 90 stopni. Polecamy komponent od firmy Decor System, który umożliwia docinać nawet większe profile, takie jak gzymsy. Maksymalna wysokość ciętego przedmiotu wynosić może 16,5 centymetra, a szerokość aż 19 centymetrów. Długość skrzynki wynosi 70 centymetrów.

Listwy przysufitowe w rogach należy przycinać pod kątem 45 stopni przy kątach prostych. Skrzynka zapewni bezbłędne działania. Pamiętajcie jednak, by końcówki przyciąć w odpowiednią stronę, zależnie od tego, czy ma to być narożnik wewnętrzny czy zewnętrzny.

Jak kłaść listwy przysufitowe styropianowe?

Kolejne, nasuwające się pytanie, dotyczy kwestii jak kłaść listwy przysufitowe styropianowe po docięciu. Tutaj pójdzie już wszystko z przysłowiowej „górki”. Do montażu przysufitówek stosować należy klej do sztukaterii. Produkt ten zapewnia solidne mocowanie i pewność, że listwa utrzyma się na ścianie. Wcześniej jednak należy oczyścić powierzchnię, na której dojdzie do montażu. Zadbaj więc o to, by podłoże było równe, suche, odtłuszczone i odkurzone. Klej nałóż na listwę punktowo lub zygzakiem i dociśnij do ściany oraz sufitu. Jeśli listwy są ciężkie, pomóż sobie na przykład gwoździami. Po tym, jak klej wyschnie, usuń gwoździe, a pozostałe po nich dziurki zaszpachluj odpowiednim preparatem.