You are currently viewing Sztukateria gipsowa

Sztukateria gipsowa

Przedmiotem naszego dzisiejszego artykułu będzie sztukateria gipsowa – sprawdzimy jak wygląda cennik montażu i jakie elementy są w sprzedaży. Porównamy ją również z modnymi ostatnio elementami ze styropianu i poliuretanu.

Elementy gipsowe największą popularnością cieszyły się przede wszystkim w latach dziewięćdziesiątych XX wieku i na początku XXI wieku. Później zaczęły pojawiać się nowoczesne komponenty styropianowe i poliuretanowe, które przebojem wdarły się na rynek i do świadomości klientów. Gips nadal posiada jednak swoich fanów, mimo tego, że jest znacznie trudniejszy w montażu i droższy. Jego instalacja wymaga pomocy ze strony fachowców, a ceny takiej usługi wahają się w granicach od 12 do 30 złotych za metr bieżący.

Sztukateria gipsowa na ścianę

Sztukateria gipsowa na ścianę to przede wszystkim gzymsy, nisze lub drobne elementy ozdobne. To również niezwykle efektowne i nowocześnie wyglądające panele ścienne 3D. Często możemy spotkać się z sytuacją, że produkt ten w swojej ofercie posiadają nawet firmy zajmujące się jedynie sztukaterią ze styropianu i poliuretanu. Tradycyjna sztukateria z gipsu jest jednak w odwrocie, ponieważ dla producentów jest ona droższa i trudniejsza w produkcji. I tak jak wspominaliśmy wcześniej, również klientowi korzystniej nabyć elementy ze styropianu i tworzyw sztucznych, ponieważ może je tanio kupić i samodzielnie zamontować. Pamiętajmy, że koszty znacznie rosną, gdy zatrudnić musimy specjalistę, który sztukaterię zamontuje na ścianie.

Sztukateria z gipsu sklep internetowy

W sklepach internetowych można kupić również sztukaterię gipsową w postaci rozet, kopuł, nisz, ozdobnych kolumn i pilastrów. To bardzo efektowne i wytworne elementy, nawiązujące do dawnych stylów w architekturze. Cechują się pozytywnie rozumianym przepychem, gracją i pięknymi ornamentami. Jednak producenci idąc z duchem czasu zaczęli wytwarzać te komponenty z nowoczesnych tworzyw. Są one bardzo konkurencyjne, bo produkty ze styropianu i poliuretanu są lekkie, wytrzymałe, a przy tym mają atrakcyjną cenę. Gips jest znacznie cięższy i bardziej narażony na defekty. W dodatku wymaga on równych ścian przy aplikacji, co w wielu lokalizacjach może stanowić problem. Nowoczesna sztukateria znacznie łatwiej przystosuje się do nierównych i trudnych podłoży.

Należy również pamiętać, że dekorów z gipsu nie można swobodnie przycinać, tak jak ma to miejsce w przypadku styropianu i poliuretanu. Przy nowoczesnych komponentach wystarczy zwykła piła ręczna i skrzynka uciosowa do dokonania niezbędnych cięć. Produkty gipsowe niestety nie umożliwiają takich samodzielnych poprawek.

Sztukateria gipsowa producent

Sztukateria gipsowa jest wytwarzana przez producentów z różnych części kraju. Ich oferta nie jest jednak tak bogata, jak propozycja od wytwórców nowoczesnej sztukaterii. Warto więc zastanowić się dobrze nad wyborem rodzaju sztukaterii do domu, mieszkania lub lokalu usługowego. Rozwiązaniem znacznie tańszym i po prostu wygodniejszym, będzie wybór produktów ze styropianu lub poliuretanu.