You are currently viewing Sztukateria nowoczesna i jej wpływ na wnętrze

Sztukateria nowoczesna i jej wpływ na wnętrze

Sztukateria nowoczesna we wnętrzu potrafi diametralnie odmienić jego oblicze. To szereg produktów wykonanych w oparciu o najnowsze technologie. Dzięki temu komponenty sztukateryjne są niezwykle wytrzymałe, odporne na działanie wody, wilgoci i pleśni, a przy tym bardzo lekkie. Sprawia to, że popularność nowoczesnych zdobień rośnie z miesiąca na miesiąc. Dodatkowym atutem jest fakt, że ich montaż w większości przypadków jest niezwykle prosty i odbywa się jedynie za pomocą kleju do sztukaterii. Każdy więc jest w stanie samodzielnie umieścić komponenty dekoracyjne w swoim wnętrzu. Nie wymaga to specjalistycznego sprzętu i zatrudniania ekipy remontowej lub fachowca od wykańczania pomieszczeń.

Sztukateria stosowana była w architekturze już od czasów starożytności, natomiast największy rozkwit przeżywała w dobach renesansu i baroku. W ostatnich latach zaobserwować możemy gwałtowny powrót do stosowania tego typu zdobień w pomieszczeniach. Dzięki temu nasze domy i mieszkania pięknieją i zyskują wytworny charakter. Jednak taka forma dekoracji świetnie sprawdza się również w budynkach użyteczności publicznej czy lokalach usługowych. Zaobserwować to można na przykładzie hoteli, zajazdów, dworków, biur czy przychodni. Coraz częściej nasze oczy w takich miejscach cieszą ozdobne gzymsy, listwy, rozety czy kolumny.

Sztukateria nowoczesna – listwy ozdobne i ich rodzaje

W grupie produktów o nazwie  „sztukateria nowoczesna” chętnie wybieranymi elementami są listwy ozdobne. Wyróżniamy wiele rodzajów listew dekoracyjnych, które przeznaczone są zarówno do montażu pod sufitem, jak i przy podłodze. Występują również listwy ścienne i wokółokienne oraz wokółdrzwiowe. Wybór w tym zakresie jest naprawdę duży i daje ogromne pole do popisu w zakresie gustownego wykończenia wnętrza.

Poniżej krótka charakterystyka każdego typu listew:

  • listwy sufitowe – produkty te umieszcza się na łączeniu ściany z sufitem lub tuż pod nim z małą przerwą. Takie zastosowanie wizualnie podwyższa pomieszczenie i wprowadza wytworny wygląd. Oprócz modeli gładkich i dekoracyjnych występują również gzymsy oświetleniowe, przy których umieszcza się taśmy z energooszczędnym światłem LED. W ofercie producentów znajdują się również listwy do zabudowy karnisza, pod którymi można schować karnisz lub szyny sufitowe.
  • listwy ścienne – ten rodzaj sztukaterii rozdziela poszczególne powierzchnie ścian na mniejsze części i chroni je przed obiciami oraz otarciami.
  • listwy wokółokienne i wokółdrzwiowe – jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je na ramach okien i drzwi. Dzięki temu te elementy zyskują odmienny, wytworny i efektowny wygląd, co odmienia charakter całego wnętrza.
  • listwy przypodłogowe – służą do estetycznego wykańczania podłogi, ale też chronią dolne partie ścian przed uszkodzeniami i brudem. Można w nich ukryć kable elektryczne. Na rynku obecnie znajduje się wiele odmian tego produktu – poliuretanowe, drewniane, z MDF, aluminiowe, ze stali nierdzewnej. Dostępne są również modele dedykowane oświetleniu LED.

Drewniane listwy dekoracyjne do mebli

Drewniane listwy dekoracyjne doskonale pasują do klasycznych mebli. Dlatego też do dziś pozostają jednym z najchętniej wybieranych rodzajów przypodłogówek. Gwarantują aurę przytulności i ekskluzywności w pomieszczeniu, a przy tym są bardzo wytrzymałe. To tradycyjne, ale wiecznie modne rozwiązanie, niosące ze sobą wiele korzyści dla wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że Polacy najczęściej wybierają do swoich domów i mieszkań panele drewniane lub drewnopodobne. Do tego typu posadzki najlepiej pasują właśnie listwy drewniane. Przy urządzaniu nowego lokum warto więc wziąć pod uwagę wytyczne specjalistów i zdecydować się na właśnie takie zestawienie.

Sztukateria Sklep Producenta Sztukaterii

W kwestii pytań o polecenie zaufanego sklepu producenta sztukaterii, naszym czytelnikom możemy polecić firmę Decor System. To renomowany producent komponentów sztukateryjnych, który działa na polskim rynku od ponad piętnastu lat. Czas ten zapracował na ogromne doświadczenie właścicieli i pracowników tej podgorzowskiej firmy. Jest to w chwili obecnej jeden z najlepszych rodzimych zakładów w tej dziedzinie. Produkuje między innymi maskownice karnisza, listwy przypodłogowe czy szereg produktów sztukaterii elewacyjnej. Firma jest bardzo otwarta na klienta i jego kompleksową obsługę. W praktyce jej przedstawiciele są w stanie pomóc klientowi już na etapie wyboru produktów, a następnie poprowadzić go przez proces zakupu i oczekiwania na przesyłkę.