You are currently viewing Sztukateria ścienna

Sztukateria ścienna

Sztukateria ścienna to grupa atrakcyjnych produktów, które skutecznie przełamują aranżację wnętrz i wpływają na podniesienie walorów estetycznych pomieszczeń. To zarówno listwy ścienne, obramowania dla luster czy obrazów, panele ścienne, boazeria, listwy przyokienne oraz przydrzwiowe, jak i pilastry i kolumny. Do tej kategorii należy więc wiele różnorodnych elementów, o odmiennym wyglądzie i odmiennych funkcjach. W tym artykule scharakteryzujemy każdy z nich i napiszemy o jego najważniejszych cechach. Przeanalizujemy również jakie typy sztukaterii ściennej najlepiej pasują do danych pomieszczeń.

Sztukateria ścienna gipsowa w salonie

W ostatnich latach obserwujemy odejście od sztukaterii ściennej gipsowej w salonie. Na topie wciąż pozostaje jednak pewna grupa produktów, wytwarzanych z wysokiej jakości kompozytu na bazie gipsu. Mowa o panelach ściennych 3D. To komponenty bardzo efektowne i pieczołowicie wykończone. Służą do nietuzinkowego ozdabiania ścian. Stosuje się je w pomieszczeniach każdego typu. Spotkasz je w mieszkaniach, willach, sklepach, restauracjach, hotelach czy ekskluzywnych biurowcach. Ich największą zaletą, oprócz niecodziennych wzorów, są trójwymiarowe właściwości wzorów. Panele z tej grupy potrafią znacznie podrasować design wnętrza i nadać mu nowoczesny czy wręcz futurystyczny charakter.

Sztukateria ścienna drewniana kasetonowa

Mianem sztukaterii ściennej drewnianej kasetonowej często określa się boazerię angielską,  która w większości wykonywana jest z płyt MDF. To specjalny rodzaj sklejki, a więc formalnie nie jest to czyste drewno, choć wielu klientów po prostu nie posiada takiej wiedzy. Choć jest to typ dekoracji klasyczny dla Wysp Brytyjskich, również w Polsce i innych zakątkach Europy chętnie się go używa. Angielska boazeria prezentuje się świetnie zarówno w przedpokoju, korytarzu, kuchni czy pokoju dziecięcym. Pasuje świetnie do takich stylów w architekturze wnętrz, jak na przykład styl skandynawski. Modne są ostatnio również specjalne panele 3D wykonane z drewna.

Sztukateria ścienna aranżacje

Sztukateria ścienna stwarza możliwość zastosowania wielu ciekawych aranżacji przedpokoju w domu lub innych lokalach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem dla wnętrza jest na przykład stworzenie ramy do lustra czy obrazu z listew ściennych. Można do tego wykorzystać listwy wokółokienne i wokółdrzwiowe. Różnorodność ich wzorów sprawi, że na pewno wybierzecie najbardziej odpowiedni dla Was design. Standardowy rozmiar listew wynosi dwa metry, więc z jednej listwy można wykonać co najmniej dwa elementy obramowania. Wystarczy przyciąć produkt piłą ręczną przy pomocy skrzynki uciosowej. Poszczególne elementy ramy możesz natomiast połączyć klejem montażowym do sztukaterii.

Sztukateria na ścianie w sypialni

Sztukateria na ścianie w sypialni potrafi prezentować się bardzo okazale. Można w niej zastosować ozdobne listwy ścienne (o których piszemy poniżej), jak również listwy przyokienne i przydrzwiowe. Produkty te atrakcyjnie powiększają ramy wokół okien i drzwi. Dodatkowo listwy wokółdrzwiowe można zgrabnie połączyć z listwami przypodłogowymi i poprowadzić na całym obwodzie sypialni.

Sztukateria na ścianie w salonie

Sztukateria na ścianie to również warta rozważenia opcja w salonie. Tam polecamy zastosować przede wszystkim kolumny, półkolumny lub pilastry. To nie lada gratka dla miłośników dawnych stylów w architekturze. Elementy te przywodzą na myśl tradycje dworskie czy budzą skojarzenia ze starożytnym Rzymem lub Grecją. W dodatku produkty tego typu łatwo utrzymać w czystości, ponieważ produkowane są z poliuretanu. Materiał ten jest odporny na wodę i wilgoć oraz uszkodzenia zewnętrze. Łatwo je też zamontować, bo są lekkie. To szansa na doskonałą aranżację wnętrza, która będzie wzbudzać podziw wśród wszystkich Twoich gości.

Sztukateria ścienna styropianowa

Na sam koniec naszego tekstu zostawiliśmy niezwykle popularną w ostatnich latach sztukaterię ścienną styropianową. To przede wszystkim listwy ścienne oraz listwy przysufitowe, które również montuje się na ścianie (a ściślej rzecz ujmując – w jej najwyższych partiach). Produkty te wytwarzane są ze styropianu EPS 200, który jest solidny i wytrzymały, a dodatkowo pokrywa się go masą sztukatorską. W efekcie sztukateria ze styropianu jest odporna na uszkodzenia, lekka i łatwa w montażu. Można przytwierdzać ją do ściany jedynie przy pomocy kleju do sztukaterii. Nie są potrzebne kołki, wiertarki czy inne tego typu elementy. Jest to szczególnie korzystne dla osób, które nie przepadają za takimi pracami.

Jak więc widzicie, sztukateria ścienna – sztukateria wewnętrzna stwarza ogromne możliwości w zakresie ciekawego i efektownego zaaranżowania wnętrza. Warto rozważyć zakup któregoś z opisanych przez nas elementów, by nadać swojemu lokum nieprzeciętny charakter.